تبلیغات
شرکت هولدینگ مشاوران فردای بهترآسیا- ایران شف - مراحل فنی و تخصصی راه اندازی کترینگ و آشپزخانه های صنعتی
شرکت هولدینگ مشاوران فردای بهترآسیا- ایران شف
اولین مرکز تخصصی راه اندازی هتل،رستوران و کافی شاپ www.iranchef.com
مراحل و راه اندازی کترینگ و آشپزخانه های صنعتی
درباره‌ی نوع غذاهایی که به تهیه آنها علاقه دارید فکر کنید.
تاسیس کترینگ هم مانند هر کار دیگری نیاز به علاقه و اشتیاق واقعی دارد. انواع غذاهایی که می‌توانید بر روی آنها تمرکز کنید شامل این موارد می‌شود:
ناهار و عصرانه. اگر از تهیه ساندویچ، پیتزا، تارت، سالاد و غذاهای دیگری که عموماً در طول روز سرو می‌شوند لذت می‌برید،‌ می‌توانید کترینگ خود را بیشتر بر روی وعده‌های زمان ناهار متمرکز کنید. می‌توانید غذای ادارات و سازمان‌ها‌، جشن‌ها و مراسم برگزار شده در طول روز، غذای مدارس و … را تأمین کنید.
پذیرایی مراسم عروسی و مناسبت‌های خاص. کیترینگ‌های مخصوص مراسم عروسی معمولاً منوی مفصلی از اشتها آورها و فینگرفود در کنار غذاهای اصلی و دسر‌ها ارائه می‌کنند.
دسر. اگر به پخت کیک و کلوچه علاقه دارید، می‌توانید کترینگ تهیه دسر داشته باشید. این انتخاب باعث محدود شدن تعداد مشتریان می‌شود ولی در عوض وسایل و لوازم اولیه‌ی کمتری لازم خواهید داشت.
اشتهاآورها و پیش‌غذاها. مشتریان اینگونه کترینگ ها برای مراسم جشن رو به افزایش است و گاهی این کترینگ ها نوشیدنی‌ها و کوکتل‌های مخصوص هم سرو می‌کنند.
2

یک منو ایجاد کنید.
با این کار می‌توانید تخمینی از میزان فضای مورد نیاز، وسایل لازم و درآمد حدودیتان داشته باشید.
سعی کنید آیتم‌های متفاوتی برای سلایق مختلف در نظر بگیرید. حتی اگر در یک سبک آشپزی یا غذاهای خاصی مهارت دارید، منویی مناسب سلیقه‌های مختلف داشته باشید. بعنوان مثال، اگر بیشتر غذاهای شما تند و ادویه‌دار هستند، سعی کنید چند غذای ساده نیز در منو قرار دهید.
سعی کنید غذاهای گیاهی و وگان نیز برای کسانی که گوشت و محصولات حیوانی مصرف نمی‌کنند در منو داشته باشید.
منو را طوری تنظیم کنید که از پس تعداد غذاهای آن بربیایید و تهیه آنها برایتان راحت باشد و همچنین مواد اولیه مورد نیاز آنها را بتوانید تهیه کنید.
3

غذاهایتان را امتحان کنید.
پس از اینکه منو را مشخص کردید، یک مهمانی ترتیب دهید و غذاهای منو را امتحانی برای دوستان و فامیل سرو کنید. از آنها بخواهید صادقانه نظر و پیشنهاداتشان را درباره‌ی غذاها و سرویس‌دهی بگویند.
با ترکیبات غذاها بازی کنید و آنقدر آزمایش و خطا انجام دهید تا به طعم مطلوبی برسید.
تمرین باعث پیشرفت می‌شود. قبل از اینکه کسب‌وکار و تاسیس کترینگ را آغاز کنید از تسلط کافی بر روی تکنیک‌ها، زمان آشپزی و سرویس‌دهی برخوردار باشید.

بخش 2: تهیه‌ی مکان و امکانات
4

مکانی برای اجاره کردن بیابید.
حتی اگر برای شروع بودجه‌ زیادی ندارید، در بیشتر جاها قوانین استفاده از آشپزخانه‌های خانگی برای کار کترینگ را منع می‌کنند. نگاهی به قوانین بهداشتی منطقه خود بیندازید تا ببینید به چه نوع مکانی نیاز دارید.
می‌توانید از آشپزخانه‌های تجاری استفاده کنید. بسیاری از این آشپزخانه‌ها فضاهایی را برای یک روز یا ساعاتی از روز اجاره می‌دهند. در صورتی که فقط آخرهفته‌ها و یا مواقع خاصی از ماه کار می‌کنید چنین آشپزخانه‌هایی برای شما مناسب هستند.
اگر قصد دارید بعنوان یک کار تمام وقت به کترینگ بپردازید، به یک مکان دائمی برای آشپزی و نگهداری مواد غذایی نیاز دارید. مکانی را بیابید که لوله‌کشی مناسبی داشته باشد و بتوانید تجهیزات مورد نیازتان را در آنجا نصب کنید. همچنین با صاحب مکان درباره‌ی امکان نصب تجهیزاتی مانند دریچه‌های تهویه و چربی‌گیرها صحبت کنید.
اگر علاوه بر تهیه‌ی غذا، قصد دارید مکانی برای سرو غذا هم داشته باشید، بدنبال مکانی باشید که دارای یک سالن جدا از آشپزخانه برای نشستن باشد و تدارک میز و صندلی را نیز ببینید.
5

آشپزخانه خود را آماده کنید.
کار کترینگ معمولاً به تجهیزات صنعتی آشپزی نیاز دارد که از وسایلی که در منزل استفاده می‌کردید متفاوت هستند. مقداری سرمایه تهیه کنید و وسایلی که برای کارتان ضروری هستند را مشخص کنید.
خرید تجهیزات را بر اساس منو انجام دهید. بعنوان مثال اگر بیشتر موارد توی منو کیک‌ و شیرینی هستند، بهتر است دو فر داشته باشید و یا اگر غذاهای سرخ کرده‌ی زیادی دارید، داشتن بیش از یک سرخ‌کن ایده‌ی خوبی است.
می‌توانید از چند سینک ظرفشویی استفاده کنید تا کارها سریعتر پیش بروند، مخصوصاً اگر به فکر استخدام افراد دیگری نیز هستید.
از قبل درباره‌ی نگهداری غذاها نیز فکر کنید. ممکن است به چند یخچال و فریزر برای نگهداری غذاهایی که از قبل آماده می‌کنید نیاز داشته باشید. محل‌های نگهداری گرم و سرد برای تنظیم دما و نگهداشتن مواد آماده حائز اهمیت هستند.
– ظرف و ظروف و وسایلی از این قبیل را به اندازه‌ی لازم برای موارد موجود در منو تهیه کنید.
6

تجهیزات کترینگ مورد نیاز برای سرویس‌دهی به مشتریان را تهیه کنید.
موارد مورد نیاز برای سرویس‌دهی به نوع خدمات شما بستگی دارد ولی حداقل به دیس‌ها و ظروف سرو غذا نیاز دارید.
بسیاری از کیترینگ‌ها بشقاب، ظروف نقره، ظروف شیشه‌ای، و یا بشقاب‌ها و ظروف یکبار مصرف دارند.
می‌توانید از سینی‌های ویترینی و طبقه‌دار برای ارائه‌ی خدمات شیک‌تر به مراسم و جشن‌ها استفاده کنید.
حتماً وسایل و تجهیزات لازم برای گرم و سرد نگهداشتن غذا مانند ظروف شعله‌دار و شعله‌های سوخت مایع داشته باشید.
همچنین می‌توانید تهیه‌ی دستمال‌های پارچه‌ای، دستمال سفره، تزئینات و دکوراسیون میز غذاخوری را نیز در نظر داشته باشید. برخی کیترینگ‌ها سایبان‌های چادری برای مراسم در فضای باز نیز ارائه می‌دهند.

بخش 3: آغاز به کار
7

مجوز‌ها و گواهی‌های مربوطه را اخذ کنید.
درباره قوانین و مقررات بهداشتی منطقه خود تحقیق کنید و از قوانین مربوط به کترینگ و سرو غذا و نوشیدنی‌ها آگاه باشید. مجوزها و گواهی‌های لازم را نیز داشته باشید.
8

قیمت‌هایتان را مشخص کنید.
در هنگام انجام مشاوره‌ها، سرو غذاها برای نمونه و کترینگ مراسمات حتماً فکر تشریفات اداری را نیز بکنید. برای انجام کارهای اداری و نگهداشتن حساب‌ها و دخل و خرج می‌توانید یک حسابدار استخدام کنید و یا خودتان این کارها را انجام دهید.
9

یک ون یا وسیله‌ی نقلیه برای سرویس‌دهی و تحویل غذا تهیه کنید.
از وجود فضای کافی در داخل ون برای قرار دادن غذا، دستمال‌ها، کارد و چنگال، و هر چیز دیگری که ممکن است نیاز به حمل آن به محل مشتریان باشد اطمینان حاصل کنید. برای شروع یک وسیله نقلیه کافی است. می‌توانید بعدها در صورت لزوم تعداد ون‌ها را افزایش دهید.
10

کارمندانتان را استخدام کنید.
درباره اینکه به چه کسانی برای کمک رسانی به شما در زمینه‌های تهیه غذا، حمل و نقل و سرویس‌دهی نیاز دارید تصمیم بگیرید.
به جای استخدام پرسنل در همان ابتدای کار، می‌توانید با افرادی از آژانس‌های خدماتی شروع کنید،‌ حداقل تا زمانی که کسب‌وکارتان پا بگیرد.
یونیفرم‌های مورد نیاز برای پرسنل سرویس‌دهی را انتخاب کنید.
پرسنل را برای ارائه‌ی خدمات مورد نظرتان به مشتریان آموزش دهید.
11

با یکی از تأمین‌کنندگان مواد غذایی اولیه قرارداد ببندید.
در ابتدا می‌توانید از عمده فروشی‌های محلی مواد اولیه را تهیه کنید اما اگر سرتان شلوغ شود،‌ بستن قرارداد با یکی از شرکت‌های تأمین مواد اولیه راحت‌تر خواهد بود.
می‌توانید مواد اولیه را مستقیماً از مزرعه‌داران تهیه کنید.
12

بازاریابی کنید.
از چند هفته قبل از افتتاح، آگهی‌های کاغذی و منوی خود را پخش کنید،‌ در فیس‌بوک تبلیغ کنید، و در روزنامه‌های محلی آگهی بدهید. می‌توانید از قبل سفارش دریافت کنید و یا با برگزاری رویدادهای پذیرایی تبلیغاتی شناخته‌تر شوید.
اطلاعاتتان را در سایت‌های تبلیغات مراسم عروسی قرار دهید و از تالارها و دفاتر سازماندهی مراسم عروسی بخواهید که مشتریان احتمالی برایتان بفرستند.
تبلیغ کلامی بهترین تبلیغ برای کترینگ ها است، پس سعی کنید کارهای اولتان را به خوبی انجام دهید تا به زودی سرتان شلوغ شود.
نکات و هشدارها
بسیاری از افراد قبل از شروع کار، در سایر شرکت‌های کترینگ تجربه کسب می‌کنند. این کار به شما کمک می‌کند که ببینید آیا واقعاً کترینگ برای شما کار مناسبی است یا نه.
می‌توانید برای آغاز کار، یک کترینگ سیار (اگر ون دارید) راه بیندازید و یا با یک دکه یا چادر کارتان را آغاز کنید.
کترینگ در آشپزخانه‌ی خانگی و بدون مجوز می‌تواند باعث پیگرد قانونی و بسته شدن کترینگ شما شود. این مرحله‌ی مهم را نادیده نگیرید.

امروز نام كترینگ واژه چندان نا آشنایی نیست. در سفرهای هوایی یكی از اولویت های هر شركت هواپیمایی به نحوه پذیرایی مناسب از مسافرین در حین پرواز بستگی دارد.
تاریخچه كترینگ به ابتدای استفاده از هواپیماهای مسافربری باز می گردد. در كترینگ مسافران با توجه به نوع پرواز ( داخلی یا خارجی ) زمان پرواز و كلاس پروازی مورد پذیرایی میهمانداران قرار می گیرند.
كترینگ علاوه بر بخش پذیرایی به ارائه خدمات جنبی پروازی نظیر اهداء هدایا ، مجلات و روزنامه های منطقه ای و كشوری می پردازد. علاوه بر موارد گفته شده ، شیوه های خاصی برای عرضه ی خدمات با كیفیت و مطلوب و در عین حال كاملاً مطمئن و مطابق با استاندارد های ایكائو وجود دارد.
بخش زمینی كترینگ :

در این بخش شركت های بزرگ هواپیمایی آشپزخانه ها و سامانه های اغذیه پیشرفته ای را به خدمت می گیرند. بطور مثال برای یك پرواز داخلی می بایست 200 بسته پذیرایی آماده شود و این حجم كار برای كلیه پرواز های یك شركت معتبر هوایی بسیار پیچیده و سنگین است.
اشپزخانه ها مرغوب ترین مواد غذایی را با توجه به الگو های تغذیه ای در پرواز انتخاب می كنند . مشخصات بهداشتی و شناسنامه محصولات دقیقاً به ثبت می رسد. این مواد بیشتر از نوع نیمه آماده و كنسرویی هستند. جدول كترینگ روزانه با توجه به پرواز های صبحگاهی ، میانه روز ، ظهرگاهی ، عصر و شبانه متغیر است و با توجه به این وضعیت نوع تولیدات متفاوت خواهد بود.
بطور مثال در پرواز های صبحگاهی از مواد با در صد شیرینی بالاتر به جهت تامین انرژی در انسان استفاده می شود. در پروازهای ظهر از موادی بصورت تركیبی از قند ها و پروتئین ها استفاده شده و در هنگام شب مواد فیبری و پروتئینی مورد توجه قرار می گیرد.
در كترینگ عمدتاً غذا ها در گروههای شیرینی ها و ساندویچ ها قرار می گیرد. علت این انتخاب صرف و هضم ساده تر و حجم كمتر است. در پروازهای بیش از 120 دقیقه از خورشت ها هم استفاده می شود.
بسته بندی مواد غذایی بسیار مهم است. در این خصوص شركت های كترینگ تولیدات خود را با استفاده از سیستم وكیوم و ظروف یكبار مصرف PET آماده كرده و به پروازها منتقل می نمایند. مواد غذایی كترینگ معمولاً 3 تا 12 ساعت قبل از هر پروازی آماده است و تا 72 ساعت به راحتی می توان صرف نمود.
یكی از ویژگی های كترینگ در سازگاری غذا با هر ذائقه و سلیقهای بوده و همچنین توجه به غذا های مرسوم در خانواده های بومی ( و سنتی ) در ارجحیت می باشد.
بخش هوایی كترینگ :

شركت های هوایی چنانچه خود دارای تاسیسات كترینگ باشند محموله های خود را تا 3 تا 12 ساعت قبل از پرواز و با استفاده از خودرو های یخچالدار با دمای استاندار به محل فرودگاه حمل نموده و پس از قرار گیری در كانتینر مخصوص به داخل هواپیما منتقل می شود. در این هنگام بخش اول كترینگ نسبت به توزیع و قرار دادن نشریات و مطبوعات برای هر صندلی اقدام می نماید.
قبل از پرواز به جهت كنترل فشارخون و تسكین اعصاب از طریق مهمانداران به مسافران شكلات های نیمه شیرین توزیع می شود .
پس از پرواز هواپیما و سپری شدن 10 دقیقه از این زمان بسته های كترینگ در بین مسافران توزیع شده و نیز هدایایی از طرف شركت هواپیمایی به آنها اهدا می شود.
برخی از مسافران بنا به عادات شخصی بسته ها را نگه داشته و پس از رسیدن به مقصد با خود همراه می آورند كه البته این امری طبیعی است.

بخش كترینگ هوایی یكی از حساس ترین و در عین حال مهمترین عنصر كیفی در شركت های هواپیمایی بشمار می رود . هر چه نحوه ارائه این سرویس ها مطلوب تر باشد رضایت مندی از آن شركت بیشتر خواهد بود.


عملکرد کترینگ ها همچون امکانات تنها و یا مثل قسمتی از تجارتی بزرگتر در ارتباط با صنعت مهمان نوازی است که در فضای بزرگی از انتخاب ها ی مختلف یا سبکها است . مرتبط ترین آنها ,آنهایی استند که شناخته شده هستند به عنوان اتاقهای خصوصی در رستوران ها, امکانات هتل و امکانات کترینگ های خصوصی .


عملکرد کترینگ ها همچون امکانات تنها و یا مثل قسمتی از تجارتی بزرگتر در ارتباط با صنعت مهمان نوازی است که در فضای بزرگی از انتخاب ها ی مختلف یا سبکها است . مرتبط ترین آنها ,آنهایی استند که شناخته شده هستند به عنوان اتاقهای خصوصی در رستوران ها, امکانات هتل و امکانات کترینگ های خصوصی .تقاضای صعودی به وسیله عموم برای فضاهای اختصاصی که خارج از محیطهای کار و زندگیشان باشد باعث هدایت کترینگ ها از بودن در صنعت مهمان نوازی به سمت رهبری در بخش قبلی و درآمد زایی بیشتر شد.

افکا خوب و دور اندیش در صنعت سرویس دهی غذا از غذاهای خوب به غذاهایی لذیذ و خوشمزه باعث یکپارچه سازی سرویس های کترینگ ها شد.و همینطور گسترش بازار برای آماده سازی صنعت سرویس دهی غذا شد . سرویس های بیرون بر و بگیر ببر باعث افزایش درآمد با کمترین هزینه ها شد .

این قسمت نتیجه گیری می کند : راههایی را که کترینگ ها هماهنگ شده اند با صنعت سرویس دهی . راهها و تکنیک هایی و متدهایی برای سود دهی و استفتده از پتانسیل نیروها .

▪ اعمال سرویس دهی غذا که توسط کترینگ ها انجام می شود :

۱) رستورانهایی با سرویس دهی کامل .

۲) امکانات نوشیدنی و غذای هتل ها .

۳)سالن های کترینگ .

۴)تهیه کنندگان غذای مستقل .

۵) باشگاههای اختصاصی .

۶)تغذیه ی قراردادی .

۷) غذاهای سالم و خوشمزه .

<<سرویس >> در معنای سرویس دهی غذا به معنی مدیریت فرصت ها ودر دسترس قرار دادن آنها برای مشتریان برای خرید غذا و نوشیدنی و تفریحات و سرویسهای کمکی یا تابع است .

▪ سرویس شامل :

۱) سرویس دهی غذا سر میز .

۲) سرویس های بیرون یر غذا .

۳)سرویس نوشیدنی ها .

۴) سرویس دهی تفریحات .

۵) سرویس دهی ملاقات های کاری .

۶) سرویس دهی کنفرانس ها و قرارداد ها .

۷) سرویس تغذیه ای قرار دادی .

۸)سرویس دهی غذا در خارج از محل .

۹) سرویس دهی غذای رستورانی بجای غذای منزل.

رستوران هایی با سرویس دهی کامل .رستوران هایی با سرویس دهی کامل موقعیت این را دارند که به مشتریانشان سرویس کاملی بدهند .

قبل از هر تصمیمی که گرفته شود ۶ فاکتور مهم هست که باید رعایت شود :

۱) موقعیت .

۲) شرح حال مشتریان .

۳) سبک یا اندیشه رستوران .

۴) پرسنل قدرتمند .

۵) نقشه فیزیکی رستوران .

۶) بوفه و منوی غذایی جهت سفارش .

● موقعیت

نزدیک بودن رستوران ها به شرکت ها و مجموعه ها و مراکز تجاری به تولیدی های غذا کمک می کند تا بتوانند برای روی کار خود و یا بازار خودشان دقت کنند.

تجارت ها در قرن ۲۰نقل مکان کرده اند از دفاتر شهری به دفتر خارج از شهر ها در مراکز تجاری اداری .مراکز شهری تمایل بیشتری دارند تا هم خرید و هم سرویس حمل و نقل را دارند.یک تولیدی خوب برای بازار سرویس غذا آن است در طول هفته به آن محل سفارش غذا بدهد .علاوه بر این اماکنی مثل موزه ها – سالن های کنسرت ها – اماکن باستانی درخواست ها و سفارشهای جالبی برای کارهای خود مثل مشتریانشان و پرسنشلشان دارند .

هم رستورانهای شهری و ها بیرون شهری ها هر دو می توانند موفق باشند و به گسترش بازارهایشان بپردازند.دسته ی بیرون شهری ها بیشتر مورد توجه خان های شخصی , کلیساها , و امکانات دیگر : انتقال غذا به مناطق شهری است که این خود مشکلات امنیتی و مختلفی دارد ,مثل بدست آوردن یک قیمت خوب و قانع کننده برای حمل و نقل غذا .

افزایش و بیشتر شدن جمعیت همچنین تاثیرات بر رشد و پیشرفت شغل کترینگ دارد .رستوران هایی که در مناطق کم جمعیت واقع شده اند نمی توانند انتظار استقبال خوب مردم از رستوران را داشته باشند .مناطقی با جمعیت زیاد تعداد زیادی از رستوران ها و کترینگ ها را می طلبد که می توانند بازدهی بسیار خوبی داشته باشند.

منطقه ای که بنای رستوران در آن واقع شده نقض مهمی را در طرز سرویس دهی و سفارشات آن بازی می کند .امکانات رفاهی , گسترش ممکنات , و همچنین دسترسی به سیستم حمل و نقل و... عواملی اند که باعث سرویس دهی برای محصولات می شوند .

● شرح حال مشتریان

رستوران ها این ویژگی را دارند تا بازاری درست کنند که برای آن دسته باشد که دارای مشتریانی باشند که می خواهند در داخل منزل غذا را میل کنند و یا در خارج از آن .علاوه بر این پیوستن به یک رستوران به این کمک می کند که بازار خود را گسترش داد .

شرح حال بازار باید مشتریان را طبقه بندی کنند به عنوان یک کار حرفه ای یا مشتری های معمولی. این راهی برای تنظیم در آمد است .علاوه بر این رنج فعهالیت ها برای هر مشتری کمک می کند که سرویس دهی باید تغییر کند به بهترین نحو.این خود کمک می کند در گسترش دادن برنامه های مختلف در راستای پتانسیل برنامه ها و همینطور همکاری در اندیشدن در مورد قیمت ها .

نوع مطلب :
برچسب ها : راه اندازی از صفر تا صد، آشپزی ملل، مدرک معتبر،
لینک های مرتبط :

یکشنبه 30 خرداد 1395 :: نویسنده : فرهاد زعفری هشجین ایران شف
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


درباره وبلاگ


mfb- company& iranchef academy

شركت مشاوران فردای بهترآسیا و آکادمی بین المللی ایران شف به عنوان یکی از توانمند ترین مرکز آموزش های بین المللی در پی گسترش حوزه فعالیت خود با چشم اندازی بین المللی در ایران و کشورهای منطقه است

ایران شف اولین مرکز تخصصی آموزش منابع انسانی، رشته های زیر مجموعه هتلداری، مدیریت کترینگ،مدیریت رستوران،میزبانی و تشریفات، مدیریت غذا و نوشابه،فست فود، کافی شاپ، آشپزی ملل در ایران و خارج از کشور آماده خدمات آموزشی میباشد.
www.iranchef.com وبسایت ایران شف
www.sadafcoffeeshop.com وبسایت كافی شاپهای زنجیره ای صدف

مدیر وبلاگ : فرهاد زعفری هشجین ایران شف
مطالب اخیر
نظرسنجی
خدمات شركت مشاوران فردای بهترآسیا(ایران شف)09121490154


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
PageRank Button by webzist